Efter Pagans fall hade den verkliga makten i Övre Burma hamnat hos shanfolket. Nyckelfigurer i denna utveckling var tre shanbröder. Bröderna kontrollerade tre viktiga städer på slätten runt staden Kyaukse (Chao Sae) เจ้าก์แซ, som var en del av det konstbevattnade risodlingsområdet som tidigare hade byggts upp av mon- och pyufolket. De hade därmed kontrollen över Pagans tillgång på mat.
De hade tagit kontrollen över området på 1290-talet och hade tidigare varit militära befälhavare i Pagans tjänst. Under några år hade shanbröderna spelat trogna hovmän i Pagan, samtidigt som de såg till att deras makt växte både vid hovet och ute på landsbygden.
Den äldste brodern hette Athinkhaya อะทินคะยา (cirka 1261-13 april 1310), mellanbrodern Yazathingyan (Yasatinyan) ยาซาตินยาน (cirka 1263-1312/1313) och den yngste Thihathu ทิฮาธู (1265-1325). Observera att en av Narathihapates söner också hette Thihathu, men han får inte förväxlas med shanbrodern med samma namn!
Lägg märke till att thailändska Wikipedia kallar Yazathingyan för Rasathinchan ราซะทินจาน.
Den 19 februari 1293 utnämnde kung Kyawswa Athinkhaya till vicekung av Myinsaing (Mayinsang) มยินซาง, Yazathingyan till vicekung av Mekkaya (Mekkhaya) เมคคยา och Thihathu till vicekung av Pinle (Phinle) พินเล (r. 19 februari 1293-17 december 1297).
Thihathu var den mest ambitiöse och verkade inte nöjd med titeln vicekung, trots att hans status bekräftades med kungliga titlar. Kyawswa, som oroades över Thihathus maktambitioner, skickade därför sin unge son och kronprins Theingapati (sent 1270-tal (1279?)-10 maj 1299) till mongolerna för att söka stöd. Sonen befann sig troligen i den kinesiska huvudstaden Khanbalik คันบาลิก, även känd som Dadu (Tatu) ต้าตู, i mars 1297.
Det kan vara intressant att veta att Khanbalik är föregångare till Kinas nuvarande huvudstad Beijing (Peching) เป่ย์จิง, som tidigare ofta skrevs som Peking (Pakking) ปักกิ่ง.
Andra källor säger att det var sonen Saw Hnit (So Nit) สอนิต (1283-1325) som skickades till mongolerna i Tagaung i januari 1297. Eller skickades båda bröderna iväg till mongolerna? Saw Hnit var enligt en källa född 1283 och därmed bara omkring 13 år vid den här tiden! Det finns till och med källor som anger hans födelseår till 1285 och i så fall har han ju varit ännu yngre!
Vem det nu än var som sökte sig till mongolerna så erbjöd sig sonen, på sin faders vägnar, att underkasta sig mongolerna och bad mongolerna att fadern skulle erkännas som kung. Den 20 mars 1297 erkände också Temür khan (Temu khan) เตมูร์ ข่าน (r. 10 maj 1294-10 februari 1307) Kyawswa som kung av Burma, men samtidigt gav han också kinesiska titlar till de tre bröderna. Men bröderna tänkte inte finna sig i att vara vasaller till mongolerna.