Bangkok, Rama I - Rama VII - De sista enväldiga kungarna
Studenterna i utlandet

En källa säger att det fanns nästan 400 siamesiska studenter utomlands 1924 som fått statliga stipendier och en mindre grupp, vars antal är svårt att uppskatta, som var där privat. De allra flesta studerade i England och de kom ofta från inflytelserika familjer.

En annan källa säger att det fanns omkring 200 siamesiska studenter i England, 50 i USA, 25 på Filippinerna, 40 i Frankrike, tre eller fyra i Franska Indokina och ytterligare några få i Tyskland, Belgien, Schweiz och Danmark 1930.

Dessa studenter återvände senare hem till Siam till höga poster och man såg upp till dem eftersom de hade vetskap om de senaste nyheterna om det moderna väst. De hade fått njuta av en tids frihet utomlands, utom räckhåll för hemlandets sociala kontroll, och de återvände hem världsvana och med nya perspektiv på tillvaron.

Det lilla antal som studerade i Frankrike hade mer av en ideologi och var mer radikala. Bland dessa fanns både studenter som läst juridik och unga militärofficerare som under möten på 1920-talet hade diskuterat socialism och demokrati. De var visserligen få, men deras inflytande var större än deras antal.

Några av dem bildade 1927 ett parti i Paris som skulle få en enormt stor betydelse för Siams (Thailands) kommande historia. Detta parti kommer jag berätta mer om i artikeln ”Folkets parti”.

Denna artikel senast uppdaterad: 2025-02-23, 12.10
Följ oss:
Som prenumerant på uppdateringar kommer du att få löpande information från thailandshistoria.se om nya artiklar och sektioner på vår hemsida, samt annan thairelaterad information som kan vara intressant från utomstående källor.

I våra utskick finns länkar du enkelt klickar på för att avsluta prenumerationen på uppdateringar på thailandshistoria.se.

Genom att klicka på "Prenumerera" accepteras dessa villkor och prenumeration till
påbörjas.