Nutid - Militären tar över
Highslide JS
Kung Vajiralongkorn med sitt riksråd
Kungen utser ett nytt riksråd (6 december 2016)

Kung Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun utnämnde tisdagen den 6 december 2016 ett nytt riksråd med omedelbar verkan. Han behöll åtta av sin fars tidigare medlemmar, medan åtta av de gamla medlemmarna fick lämna. Om detta var frivilligt, eller varför de fick lämna, är för mig oklart.

Samtidigt utsågs tre nya medlemmar och längre fram utnämndes fler personer. Litet längre ned kan du se vilka dessa var och när de blev utnämnda.

Förutom riksrådets president Prem Tinsulanonda, som varit president för riksrådet sedan den 4 september 1988 och som fått förtroendet att fortsätta redan den 2 december, behöll den nye kungen följande sju av de gamla medlemmarna;

Kasem Watanachai (Kasem Watthanachai) เกษม วัฒนชัย (1941-), som varit medlem sedan 2001.


(Kasem Watanachai)

Palakorn Suwanrath (Phalakon Suwannarat) พลากร สุวรรณรัฐ (1948-), som varit medlem sedan 2001.


(Palakorn Suwanrath)

General Surayud Chulanont, som varit medlem 2003-2006 och sedan ännu en gång från 2008 och framåt.

Atthaniti Disatha-amnarj (Atthaniti Ditsatha-amnat) อรรถนิติ ดิษฐอำนาจ (1944-), som varit medlem sedan 2007.


(Atthaniti Disatha-amnarj)

Supachai Poo-ngam (Suphachai Phu-ngam) ศุภชัย ภู่งาม (1945-), som varit medlem sedan 2008.


(Supachai Poo-ngam)

Flygvapengeneral eller flygmarskalk Chalit Pukpasuk (Chalit Phukphasuk) ชลิต พุกผาสุข (1948-), som varit medlem sedan 2011.


(Chalit Pukpasuk)

Charnchai Likhitjitta. Charnchai dog sedan 70 år gammal den 18 januari 2017.

De åtta som lämnade riksrådet var;

Thanin Kraivichien, som varit medlem sedan 1977.

Chaovana Nasylvanta (Chao na Silawan) เชาว์ ณ ศีลวันต์ (7 augusti 1928-), som varit medlem sedan 1975.


(Chaovana Nasylvanta)

Flygvapengeneralen Kamthon Sindhavananda (Kamthon Sinthawanon) กำธน สินธวานนท์ (20 mars 1926-21 september 2019), som varit medlem sedan 1987.


(Kamthon Sindhavananda)

General Pichitr Kullavanijaya, som varit medlem sedan 1993.

Ampol Senanarong (Amphon Senanarong) อำพล เสนาณรงค์ (30 oktober 1931-), som varit medlem sedan 1994.


(Ampol Senanarong)

Konteramiral Mom Luang Usni Pramoj (Mom Luang Atsani Pramot) หม่อมหลวงอัศนี ปราโมช (1 juli 1934-2 april 2017), som varit medlem sedan 1984.


(Mom Luang Usni Pramoj)

Mom Ratchawong Thepkamol Devakula (Mom Ratchawong Thepkamon Thewakun) หม่อมราชวงศ์เทพกมล เทวกุล (12 april 1936-), som varit medlem sedan 1997.


(Mom Ratchawong Thepkamol Devakula)

Amiral Chumpol Patchusanont (Chumphon Patchusanon) ชุมพล ปัจจุสานนท์ (30 juni 1944-) , som varit medlem sedan 2005.


(Chumpol Patchusanont)

Kung Maha Vajiralongkorn lät utnämna följande tre nya medlemmar den 6 december;

Generalen och dåvarande justitieministern Paiboon Khumchaya.

Generalen och dåvarande utbildningsministern Dapong Rattanasuwan.

General Thirachai Nakwanich. Han lämnade dock riksrådet i juni 2018 under oklara omständigheter.

Biträdande premiärminister Prawit Wongsuwan sade att det skulle bli ändringar i kabinettet efter att Paiboon och Dapong hade blivit medlemmar i riksrådet.

Längre fram lät kungen utnämna följande riksrådsmedlemmar;

Wirach Chinvinitkul (Wirat Chinwinitkun) วิรัช ชินวินิจกุล (1952-). Han blev utnämnd den 13 december 2016. Han lämnade emellertid riksrådet den 2 mars 2018.


(Wirach Chinvinitkul)

Doktor Charunthada Karnasuta (Charanthada Kannasut) จรัลธาดา กรรณสูต (1949-). Han blev också utnämnd den 13 december 2016.


(Charunthada Karnasuta)

General Kampanat Ruddit (Kampanat Rutdit) กัมปนาท รุดดิษฐ์ (1956-). Han blev utnämnd den 23 december 2016.


(Kampanat Ruddit)

Den 13 mars 2018 utnämndes Pongthep Nuthep (Phongthep Nuthep) พงษ์เทพ หนูเทพ (29 augusti 1957-) och Chirayu Isarangkun Na Ayuthaya till medlemmar i riksrådet och den 2 oktober 2018 tillkom de tre medlemmarna Amphon Kittiamphon อำพน กิตติอำพน (10 oktober 1955-), Chalermchai Sitthisart och Chom Rungsawang จอม รุ่งสว่าง (15 maj 1958-).


(Pongthep Nuthep)


(Amphon Kittiamphon)


(Chom Rungsawang)

Den tillfälliga författningen tillåter kungen att utnämna 18 riksrådsmedlemmar förutom riksrådets president.


Stavningsvarianter;

Kasem Watanachai; Kasem Wattanachai.

Supachai Poo-ngam; Supachai Phungam.

Chalit Pukpasuk; Chalit Pukbhasuk.

Kamthon Sindhavananda; Kamthon Sindhvananda.

Mom Luang Usni Pramoj; Mom Luang Usani Pramoj.

Chumpol Patchusanont; Chumpol Patchusanon.

Wirach Chinvinitkul; Wirat Chinvinijkul.

Charunthada Karnasuta; Jaranthada Karnasuta.

Denna artikel senast uppdaterad: 2020-05-04, 17.51
Följ oss:
Som prenumerant på uppdateringar kommer du att få löpande information från thailandshistoria.se om nya artiklar och sektioner på vår hemsida, samt annan thairelaterad information som kan vara intressant från utomstående källor.

I våra utskick finns länkar du enkelt klickar på för att avsluta prenumerationen på uppdateringar på thailandshistoria.se.

Genom att klicka på "Prenumerera" accepteras dessa villkor och prenumeration till
påbörjas.